ساندویچ پانل – هر آنچه باید بدانید

هزینه پنل ها, بهترین راه نصب و ارزان ترین قیمت. راهنمای خلاصه ای درباره ساندویچ پانل‌ها عایق گرما در زیر ارائه شده است.

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل محصولی است که برای پوششش سطح دیوار و سقف ساختمان استفاده می شود. هر پنل دارای لایه داخلی از مواد عایق گرما می باشد که هر دو طرف آن با ورقه های فلزی پوشیده شده است. ساندویچ پانل‌ها جزء مصالح پوشاننده است و جزء مصالح ساختمانی نیست.

ساندویچ پانل به سازه فلزی یا دیگر سازه هایی که حمال بار ساختمان است, نصب می شود.

به طور کلی انواع ساندویچ پانل‌ها بر اساس ماده عایق گرمای به کار رفته در لایه داخلی پنل, دسته بندی می شوند. پنل های با لایه عایق از جنس ای پی اس (EPS, پلی استیرن منبسط شده), پشم سنگ و پی یو (PU پلی اورتان), (PIR یا پلی ایزوسیانورات) به وفور موجود و در دسترس است.

اساساً مواد عایق از نظر میزان عایق بندی گرما, صدا و واکنش به آتش و وزن انواع مختلفی دارد.

اصلا چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کرد؟

ساندویچ پانل‌ها مزیت های زیادی دارد خصوصا از نظر هزینه. مقایسه بین اسکلت یا روش سازه های ال اس اف (اسکلت‌هایی که با ساندویچ پانل‌ها پر می‌شوند) و روش های ساختمانی سنتی بر پایه دیوار های بنّایی، مزیت های ساندویچ پانل را ازسه نظر آشکار می کند:

 1. هزینه های مستقیم: ساخت یک بنا در هر دو روش, برآورد مالی یکسانی دارد. مقیاسه در این زمینه شامل هزینه های مصالح ساختمانی، نیرو انسانی و حمل و نقل می شود.
 2. مدت زمان ساخت: ساخت بنا در روش بنّایی سنتی حدود شش تا هفت ماه زمان می برد. زمان تکمیل ساختمانی با حجم یکسان، با استفاده از سازه های ال اس اف [LSF] فقط یک ماه است. مدت زمان ساخت از نظر تجاری بسیار اهمیت دارد. هر چه قدر که ساختمان یا انبار سریع تر به بهره برداری برسد, بازگشت سرمایه نیز سریع تر خواهد بود. ساختمان هایی با سازه ال اس اف در واقع ” سوار”می شوند تا “ساخته” شوند. اجزاء سازه و پوشاننده, تمام شده به سایت [محل ساخت] آورده شده و مانند یک خانه اسباب بازی چینه ای، سوار می شود. مزیت دیگر, این که نیاز نیست منتظر باشیم تا پی ساختمان رطوبت اضافی اش را از دست بدهد.
 3. فرآیند ساخت: در برخی بخش های صنعتی الزامات ساختمانی برای پروژه ساخت حیاتی است. ساخت بنا با سازه های ال اس اف یک “فرآیند خشک” است که نیازی به آب برای مصالح ساختمانی ندارد. در یک فرآیند خشک فقط لازم است که سازه ها سر هم شوند و مصالح پوشاننده با پیج ثابت شوند.( در این جا مصالح پوشاننده, ساندویچ پانل است) ساختمان بنّایی سنتی از “فرآیند خیس” استفاده می کند که مقدار قابل توجهی آب برای ساخت ملات خشت، بتون برای پی ریزی یا گچ کاری و نازک کاری مصرف می کند. برخی از بخش های صنعتی مثل صنایع چوب یا کارخانه های دارو سازی نیازمند محیطی با درجه رطوبت ثابت و قابل کنترل است که با فرآیند ساختان سازی خیس متناقض است.

هزینه ساندویچ پانل‌ها چه قدر است و ارزانترین ها کدام است؟

هزینه خرید به ضخامت کل محصول و جنس مواد به کار رفته عایق گرما در لایه داخلی آن بستگی دارد. پنلی با لایه ای پی اس از نظر بودجه، اقتصادی ترین انتخاب است اگر چه برای کارکرد بلند مدت تر و به صرفه تر پنل هایی با ضریب رسانایی گرمایی بالا تر انتخاب بهتری است, مانند ساندویچ پانل پی آی آر (PIR).

قیمت ها از ۵۵تا ۶۰ زلوتی [ واحد پول لهستان] برای هر متر مربع, پنل ای پی اس می باشد. قیمت محبوب ترین نوع که پنل پی آی آر است با ضخامت ۱۰۰ میلی متر حدود ۸۰ تا ۹۰ زلوتی برای هر متر مربع است.

مشتری ها معمولا درباره مالیات بر ارزش افزوده پنل ها می پرسند. در ایران همه مصالح ساختمانی از جمله پنل، ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده دارد. بهتر است که پنل را مستقیما از سازنده یا شعب توزیع آن سفارش دهید. می توانید از نمایندگی های فروش منطقه ای فولاد غرب بخواهید که از سایت شما دیدن کنند و برای انتخاب بهترین فرآیند و مواد به شما مشاوره دهند. نماینده گان فروش با در نظر گرفتن خواسته های شما در اسرع وقت پیش فاکتور را به شما ارائه می دهند. در کنار خدمات مشتریان که توسط نمایندگی فروش ارائه می شود از پشتیبانی مهندسین طراحی و مشاوره فنی فولاد غرب نیز در هر مرحله از پروژه می توانید بهره مند شوید.

پنل ها چگونه روی دیوار یا سقف نصب می شود؟

نصب ساندویچ پانل‌ها راحت و سریع است. بر اساس تجربه عملی, نصب ۶۰۰ متر مربع پنل توسط تیم حرفه ای ساختمانی حدود ۸ ساعت زمان می برد.

مراحل نصب پنل برای دیوار و سقف از این قرار است:

 1. مصالح ساخت به سایت حمل می شود: تحویل شامل: ساندویچ پانل‌ها, اجزاء زیر سازه ( قطعات فولاد سرد) و متعلقات( شامل فلاشینگ ها، بست ها, درزبندها, صفحات, و غیره). فولاد غرب, تمامی اجزاء لازم برای تکمیل فرآیند نصب ر فراهم می کند.
 2. همه مصالح به وسیله ماشین آلات حمل می شود.
 3. زیر سازه ها با میله, تیرچه و ستنون، سوار و نصب می شوند.
 4. روکش محافظ از پنل ها جدا می شود.
 5. ساندویچ پانل‌ها با استفاده از چفت و بست های مناسب به اجزاء زیر سازه متصل می شود.
 6. درزهای بین پنل ها پوشانده شده و فلاشینگ ها نصب می شود.

چند پیچ برای نصب پنل ها لازم است؟ این متداول ترین پرسش مشتریان در مرحله آماده سازی پروژه است. یک تخمین حدودی، ۱/۱ چفت برای هر متر مربع ساندویچ پانل لازم است. تعداد دقیق، فاصله گذاری و طرح بندی به تصمیم مهندس طراح پروژه و یا متصدی ملزومات ساختمانی، بستگی دارد.

هر نوعی از ساندویچ پانل, کار روکش را برای دیوار و سقف انجام می دهد. بسته به الزامات پروژه، روکش کاری می تواند شامل موارد زیر شود:

 • گزینه مناسب برای پروژه بودجه محور: ساندویچ پانل با لایه ای پی اس.
 • پنل مناسب برای بناهای ضد حریق: پنل با لایه داخلی پشم سنگ.
 • انتخاب مناسب برای مواردی که میزان عایق بندی گرمایی حائز اهمیت است: پنل هایی با لایه داخلی پی یو(PU).[پلی اورتان]

ساندویچ پانل‌ها در هر نوع بنایی قابل استفاده است. هیچ محدودیتی تصور نکنید. اگرچه ساندویچ پانل‌ها عمدتاً کاربرد صنعتی دارد ولی برخی پروژه های مسکونی نیز از سازه های ال اس اف و ساندویچ پانل استفاده می کنند.

با توجه به زمان نصب کوتاه و سطح پوشش وسیع، ساندویچ پانل‌ها محبوب ترین گزینه انتخابی برای پروژه های زیر است:

 • ساختمان انبارها
 • مراکز فعالیت آماد[ لجستیک]
 • مراکز ورزشی
 • سردخانه ها و فریزرها
 • مراکز خرید
 • ساختمان تولیدی ها و کارگاه ها
 • ساختمان های اداری

ساندویچ پانل‌ها را می توان با روش های ساختمانی دیگر ترکیب کرد. یکی از گزینه های رایج، نصب ساندویچ پانل روی دیوار های بیرونی مراکز خرید به عنوان یک لایه روکش خارجی است که شامل این موارد است: مصالح سقف سازی لایه ساندویچی, ورقه های فلزی فولاد غرب, عایق های حرارتی( مثل ساندویچ پانل‌ها پی یو ) و پوشش های ضد آب.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *