ساندویچ پانل

ساندویچ پانل جایگزین مناسبی برای مصالح ساختمانی آجری و سیمانی می‌باشد. لازم به ذکر است که ساندویچ پانل یک لایه بازدارنده می‌باشد که از دو طرف محدود شده است به یک لایه ورق که بسیار سبک می‌باشد و وزن پایینی را دارد و مانع از ورود آب به داخل ساختمان و نشت گرما می‌شود. این مصالح توانسته‌اند با در اختیار گرفتن علم روز نقش بسزایی را در پیشرفت ساختمان سازی و بناهای پیش ساخته مانند کانکس، انبارها، بیمارستان های صحرایی و امداد و نجات، سوله و… داشته باشند. این محصول به دلیل ویژگی‌های فنی و فیزیکی مناسب امروزه مورد توجه بسیاری از مهندسان و عموم مردم قرار گرفته است . لایه‌های ساندویچ پانل هر کدام دارای یک خاصیت فیزیکی و مکانیکی خاصی هستند که با توجه به مکانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای کاربرد خاصی هستند. اما در حالت کلی ساندویچ پانل‌ها به دو دسته سقفی و دیواری تقسیم می‌شوند. که با پشم سنگ، پلی استایرن و پلی اورتان تولید شده‌اند و یک جایگزین بسیار مناسب برای دیوارها و تیغه‌های سفالی و آجری می‌باشد.

ویژگی و مزایای ساندویچ پانل

مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی : یکی از مزایای مهم و قابل توجه این پانل ها این است که بر خلاف دیوارهای بتنی در برابر رطوبت و شرایط خورنده محیطی هرگز دچار آسیب و خرابی نمی شوند. به همین این دلیل هزینه تعمیر و نگهداری این پانل‌ها به حداقل مقدار خود می‌رسد. همچنین در مقایسه با پارتیشن‌های چوبی، در محیط‌های مرطوب و نمناک از طول عمر بیشتری برخوردار هستند. ضمنا به دلیل عدم پوسیدگی از نظر بهداشتی خیلی قابل اطمینان بوده و دیگر میکروب‌ها و باکتری‌ها نمی‌توانند در ساختمان و محل زندگی تجمع ‌کنند.

سبکی : از دیگر مزیت‌های این محصول این است که به دلیل استفاده از مواد بسیار سبک در لایه میانی آنها، دارای وزن بسیار کمی می‌‎باشد که وزن آن به شدت کاهش پیدا می‎‌کند. این ویژگی در مقابله با زلزله و سبک سازی ساختمان‌ها نقش بسیار مهمی را دارد و باعث کاهش هزینه زیرسازی خواهد شد. این پانل در مقایسه با نمونه‌های آجری و سیمانی دارای وزن بسیار پایینی می‌باشد.

مقاومت بالا : یکی از ویژگی‌های قابل توجه ساندویچ پانل این است که با وجود سبک بودن آن دارای یک مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع ضربه‌ها می‌باشد. همچنین این پانل مقاومت بالاتری نسبت به چوب و سایر مصالح دارد که این امر در ساخت دیوارها و سقف‌های کاذب از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار می‌باشد.

ساندویچ پانل سقفی یکی از انواع سازه‌های پیش‌ساخته می‌باشد که به جای آجر و انواع بتن‌ها در سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. و در واقع یک نوع پوشش مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب به داخل ساختمان است که بیشتر در سازه‌های پیش ساخته امروزی و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پانل از ورق‌های آلوزینک و گالوانیزه تهیه شده است و در اغلب موارد به صورت پیش رنگ شده با ضخامت‌های گوناگون به بازار عرضه و در دست مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. همچنین ساندویچ پانل سقفی به دو صورت شادولاین طرح ذوزنقه ای و طرح سفال در بازار موجود می‌باشد و به خاطر شکل اورلپ آن و باتوجه به گام‌های ذوزنقه‌ای که در طراحی ساختار موجود است امکان نفوذ آب به داخل آن وجود ندارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *