ساندویچ پانل پلی یورتان PUR و PIR چیست؟

محصولاتی که با عایق‌های پلی‌یورتان جامد (PUR) و پلی‌ایزوسیانورات (PIR) ساخته می‌شوند بسیار مفید و سبک هستند و می‌توانند اکثر مصالح را به یکدیگر متصل کنند. رسانایی حرارتی بالای این عایق‌ها، قدرت نسبی قابل‌ملاحظه آن‌ها، همراه با چندمنظوره‌بودن‌اشان از نظر تولیدی دست‌به‌دست هم داده تا بتوان محصولات گوناگونی را روانه بازار کرد. در نتیجه، طبیعی است که در اکثر پروژه‌های ساختمانی از محصولاتی استفاده شود که از عایق‌های PUR/ PIRساخته شده باشند.

در اوایل قرن ۲۰ بود که برای اولین بار از پلی‌یورتان استفاده تجاری شد. از آن زمان به بعد، به طور فزاینده‌ای بر کاربرد پلی‌یورتان در صنایعی نظیر ساخت‌وساز، خودروسازی، برودتی، مبلمان، و کفش افزوده شد. پلی‌یورتان بسیار پرکاربرد است و اکثر وسایل پیرامون ما از جنس آن هستند.

محصولاتی که با عایق PUR جامد ساخته می‌شوند را از طریق واکنش پلی‌یول مایع با ترکیبی از ایزوسیانات پلیمری مایع و متیلن دیفنیل دی‌ایزوسیانات (MDI) در حضور عامل کف‌زا و دیگر عوامل تولید می‌کنند. این اجزا با هم ترکیب شده و طی واکنششان حرارت تولید می‌شود و پلیمری ساخته می‌شود که با دما تغییر می‌کند؛ چون در این واکنش حرارت‌زا، عامل کف‌زا تبخیر می‌شود عایق کم‌تراکمی متشکل از سلول‌های بسته جامد تولید می‌شود. اگر گاز محبوس در این سلول‌ها رسانایی حرارتی پایینی داشته باشد بهترین نوع عایق به دست خواهد آمد، و به دلیل چگالی کم، رسانش گرما از دیواره‌های سلول جامد به حداقل می‌رسد؛ حدود ۹۷ درصد حجم فوم را گاز محبوس تشکیل می‌دهد.

تفاوت PIR جامد با PUR در اینست که در تولید PIR از MDI استفاده می‌شود. در حضور کاتالیزوری مناسب، MDI واکنش انجام می‌دهد و ایزوسیانورات تولید می‌کند که پایداری گرمایی بیشتری دارد. محصولاتی که با عایق PIR ساخته می‌شوند مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند و اشتعال‌پذیری‌اشان کمتر است؛ محصولات ساختمانی‌ای که از PIR ساخته می‌شوند، بسیاری از ملزومات شرکت بیمه در رابطه با مقاومت در برابر آتش را برآورده می‌کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *