اتاق یخچالی چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

اتاق یخچالی چیست؟

اتاق یخچالی یا اتاقک یخچال دار، اتاقی است که بر روی شاسی انواع خودرو های حمل بار مانند وانت، کامیون، تریلی و … نصب می شود. این اتاق ها محفظه هایی عایق و نیز یک سیستم سرمایشی دارند تا بتوانند دمای داخل محفظه را در دمایی مناسب برای نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی نگهدارند. همزمان با صنعتی شدن تولید غذا و نیاز به حمل مواد غذایی به فواصل دورتر بدون فاسد شدن این مواد، نیاز به تولید خودروهایی که قادر به حمل مواد غذایی فاسد شدنی در فواصل دور هستند بیش از پیش احساس شد.

اتاق یخچالی چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

سبکی، عایق بودن و استحکام ویژگیهای مهمی است که اتاق یخچالی باید داشته باشد.. اتاق یخچالی به طور کلی باید ایزوله باشند. به این معنی که امکان ورود و خروج آلودگی و هوا به داخل آن وجود نداشته باشد. ابعاد این اتاق ها بسته به نوع شاسی وسیله و نیاز مشتری متفاوت می باشد.

چه نوع مصالحی برای ساخت اتاق یخچالی مناسب هستند؟

با توجه به ویژگیهایی که در بالا گفته شد، سبکی، استحکام و عایق بودن بالای ساندویچ پانلها گزینه مناسبی برای ساخت اتاق یخچالی محسوب می شوند، چون همه ویژگیهای بالا را دارند. اتاق یخچالی را از ساندویچ پانل مخصوص دورو ورق پیش رنگ شده با عایق پلی یورتان می سازند که پلی اورتان به دلیل سبکی و عایق بودن بهترین گزینه برای انتخاب به عنوان عایق به شمار می رود و ورقهای به کار رفته استکحام لازم را برای حمل فراهم می کنند.

انواع اتاق های یخچالی کدام اند؟

اتاقهای یخچالی را از نظر شاسی به کار رفته و از نظر کاربری می توان در دسته های مختلفی قرار داد. برای نمونه انواع دریایی آن ها برای حمل و نقل دریایی استفاده می شوند. در نوع زمینی آنها اتاقهای یخچالی وانت نیسان و اتاق یخچالی کامیونت دو نوع پرکاربرد اتاق های یخچالی هستند. اتاق یخچالی کامیونت و وانت به دلیل تفاوت در نوع شاسی وسیله و نیاز مشتری ساختارهای متفاوتی خواهند داشت.

سایر تجهیزات اتاق های یخچالی چیست؟
در گذشته اتاق های یخچالی فقط برای یک نوع دما تنظیم می شدند که با توجه به اینکه برای مواد غذایی مختلف، دماهای مختلفی مورد نیاز است، تجهیزات دیگری به این اتاق ها اضافه شد تا بتوانند دماهای مختلفی را ایجاد نمایند. انواع اتاق های یخچالی دارای ترمومتر دمای دیجیتالی داخل کابین راننده و کلید روشن و خاموش با قابلیت کنترل و تنظیم دمای اتاق سردخانه  می باشند. هم چنین این اتاق ها باید سیستم روشنایی داشته باشند تا در نقاط تاریک هم بتوان از آنها استفاده نمود. دریچه هوا و قلاب گوشت سایر تجهیزاتی هستند که در یک اتاق یخچالی مورد نیاز هستند.

قیمت تمام شده اتاق یخچالی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

قیمت تمام شده اتاق های یخچال به طور کلی به کیفیت مواد به کار رفته در آن ها بستگی دارد. چگالی فوم به کار رفته در هسته، ضخامت فوم استفاده شده، جنس ورق روکش و ضخاومت ورق روکش دیگر پارامترهایی هستند که روی قیمت تمام شده اتاق های یخچالی تاثیر دارند. در بازار ساندویچ پانل دست دوم نیز موجود است که دارای قیمت پایینتری هستند ولی می‌توانند مشکلاتی از قبیل نصب دشوار و مشکلات بهداشتی و ظاهر نامناسب را در پی داشته باشد. در نتیجه بهتر است قبل از خرید اتاقهای یخچالی از کیفیت مواد به کار رفته در ساخت آن مطمئن شوید.

جهت مشاوره برای انتخاب ساندویچ پنل برای اتاق های یخچالی با کارشناسان پارس پانل تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *