شش دلیل برای انتخاب ساندویچ پانل‌ها

شش دلیل برای انتخاب ساندویچ پانل‌ها

در چند دهه اخیر ساندویچ پانل‌ها بعنوان یک راه‌حل انقلابی در صنعت ساخت‌وساز مطرح شده‌اند. در تعریف این مواد اینگونه آمده است: یک جزء خودپشتیبان که همزمان دو هدف را برآورده می‌کند: پارتیشن‌بندی (سقف یا دیوار) و عایق حرارتی. ادامه مطلب

آشنایی با ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه ای‌ برای استفاده در دیوار و سقف سردخانه ها مناسب و پرکاربرد می‌باشد. و به دلیل خصوصیات و ویژگی‌های مهمی که دارد در برابر دما و صدا به شدت مقاوم می‌باشد. و یکی از بهترین گزینه‌های انتخابی برای محافظت از محصولات سردخانه ای مانند محصولات کشاورزی و غذایی در دماهای پایین می‌باشد. از قدیم مردم برای نگهداری و حفظ مواد غذایی مجبور بودن آنها را در یک دمای پایینی در سردخانه‌هایی که از نی ، چوب و یا پوست حیوانات ساخته شده بودند نگهداری کنند. امروزه این نیاز بشر باعث شده است تکنولوژی در این زمینه پیشرفت چشمگیری را داشته باشد به طوری که باعث به وجود آمدن سردخانه‌های پیشرفته و مدرن و یخچال شده است. ساندویچ پانل سردخانه ای‌  با ضخامت ۸ الی ۱۵ سانتیمتر تولید و به بازار عرضه می‌شود و به خاطر داشتن طراحی خاص در شکل لبه‌ها که به صورت نر و ماده می‌باشند باعث عدم انتقال حرارت در سردخانه ها می‌شود. این نوع ساندویچ پانل‌ از ۵ لایه تشکیل شده است دو لایه محافظ و نگهدارنده داخلی و بیرونی و دو لایه از این ۵ لایه به عنوان یک چسب مخصوص برای اتصال لایه‌های داخلی و بیرونی می‌باشد.

ساندویچ پنل سردخانه ای‌ دارای یک ساختار بسیار سبک می‌باشد که از چندین لایه تشکیل شده است و از سمت لایه‌‍‌های بیرونی به دو لایه از جنس فلز محدود شده است که بین این دو لایه یک فوم عایق و بازدارنده پلی اوریتان قرار دارد که بسیار سبک و نرم می‌باشد. که این فوم برق مصرفی سردخانه ها را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد و موجب کاهش هزینه مصرف برق می‌شود. این لایه عایق پلی اوریتان با فشردگی ۴۰ kg/m بین دو لایه تزریق شده است. و دارای کلاس مقاومت در برابر آتش B1 یا B2 می‌باشد. این محصول با توجه به کاربرد سردخانه مورد نظر ممکن است از استنلس استیل، ورق های گالوانیزه، آلوزینک، آلومینیوم و فایبر گلاس و یا PVC ساخته شده باشد.

مزایای ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل سردخانه ای‌ یک نوع وسیله‌ برای حفظ دمای سردخانه و محافظت مواد درون سردخانه می‌باشد. این نوع ساندویچ پانل در برابر پوسیدگی و رطوبت بسیار مقاوم بوده و از لحاظ بهداشتی بسیار مناسب و به صرفه می‌باشد. از دیگر ویژگی‌های قابل توجه این نوع ساندویچ پانل این است که دارای طول عمر بسیار بالایی می‌باشد و برای سالیان متمادی قابل استفاده می‌باشد. همچنین به راحتی می‌توان قطعات آنرا نصب و دوباره از هم باز کرد. یکی از نکته‌های قابل توجه این است که این نوع ساندویچ پانل در مکان‌های که فاقد دیوار هستند و دارای شاسی می‌باشند به راحتی قابل نصب می‌باشد و قابل استفاده در انواع فضاهای بسته باز می‌باشد. و در اندازه و طول‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند و در دست مشتریان قرار می‌گیرد. همچنین دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل زلزله ها می‌باشد و عایق در برابر رطوبت سرما ، گرما، و صدا می‌باشد. همچنین به دلیل ضخامت کمی که دارد فضای کمی را از محیط اشغال می‌کند که با این کار عملا فضای قابل استفاده بیشتری در دسترس می‌باشد. کف سردخانه‌ها بیشتر به دو صورت ساخته شده است. نوع اول ساندویچ پانل سردخانه‌ای‌ که دارای یک عایق بازدارنده پلاستوفرم می‌باشد و نوع دیگر ساندویچ پانل سردخانه‌ایی با ضخامت ۱۲،۱۲.۵، ۱۵ سانتیمتر موجود و به بازار عرضه می‌شود.

ساندویچ پانل پلی یورتان

ساندویچ پانل پلی یورتان یکی از انواع سازه‌های پیش ساخته می‌باشد که نام دیگر آن کمپوزیت می‌باشد. ضمنا یک هسته‌ی میانی دارد که بسیار سخت می‌باشد که به آن فوم عایق پلی یورتان می‌گویند. لازم به ذکر است که این نوع ساندویچ پانل بین دو ورق که از جنس فلز می‌باشد قرار گرفته است که این ورق‌ها در برابر زنگ زدگی مقاوم می‌باشند. همچنین فوم عایق پلی یورتان از دو ماده پلیمری ایزوسیانات و پلی یول ساخته شده است. ضمنا این ترکیب دارای یک خاصیت بسیار مهمی می‌باشد و آن این است که در برابر آتش‌سوزی بسیار مقاوم می‌باشد. فوم پلی یورتان به دوصورت پاششی  و  عایقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ادامه مطلب

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل‌ (همان پانل‌ کامپوزیت یا پانل عایق سازه‌ای (SIP)) متشکل از دولایه ماده صلب است که به دوطرف یک هسته مرکزی سبک متصل شده‌اند. یک کامپوزیت از ترکیب این سه جزء ساخته می‌شود؛ به صورتی که درعمل ترکیب خصوصیات این اجزاء نتیجه بهتری از تک تک آن‌‌ها خواهد داشت. ادامه مطلب

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل جایگزین مناسبی برای مصالح ساختمانی آجری و سیمانی می‌باشد. لازم به ذکر است که ساندویچ پانل یک لایه بازدارنده می‌باشد که از دو طرف محدود شده است به یک لایه ورق که بسیار سبک می‌باشد و وزن پایینی را دارد و مانع از ورود آب به داخل ساختمان و نشت گرما می‌شود. این مصالح توانسته‌اند با در اختیار گرفتن علم روز نقش بسزایی را در پیشرفت ساختمان سازی و بناهای پیش ساخته مانند کانکس، انبارها، بیمارستان های صحرایی و امداد و نجات، سوله و… داشته باشند. این محصول به دلیل ویژگی‌های فنی و فیزیکی مناسب امروزه مورد توجه بسیاری از مهندسان و عموم مردم قرار گرفته است . لایه‌های ساندویچ پانل هر کدام دارای یک خاصیت فیزیکی و مکانیکی خاصی هستند که با توجه به مکانی که مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای کاربرد خاصی هستند. اما در حالت کلی ساندویچ پانل‌ها به دو دسته سقفی و دیواری تقسیم می‌شوند. که با پشم سنگ، پلی استایرن و پلی اورتان تولید شده‌اند و یک جایگزین بسیار مناسب برای دیوارها و تیغه‌های سفالی و آجری می‌باشد.

ویژگی و مزایای ساندویچ پانل

مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی : یکی از مزایای مهم و قابل توجه این پانل ها این است که بر خلاف دیوارهای بتنی در برابر رطوبت و شرایط خورنده محیطی هرگز دچار آسیب و خرابی نمی شوند. به همین این دلیل هزینه تعمیر و نگهداری این پانل‌ها به حداقل مقدار خود می‌رسد. همچنین در مقایسه با پارتیشن‌های چوبی، در محیط‌های مرطوب و نمناک از طول عمر بیشتری برخوردار هستند. ضمنا به دلیل عدم پوسیدگی از نظر بهداشتی خیلی قابل اطمینان بوده و دیگر میکروب‌ها و باکتری‌ها نمی‌توانند در ساختمان و محل زندگی تجمع ‌کنند.

سبکی : از دیگر مزیت‌های این محصول این است که به دلیل استفاده از مواد بسیار سبک در لایه میانی آنها، دارای وزن بسیار کمی می‌‎باشد که وزن آن به شدت کاهش پیدا می‎‌کند. این ویژگی در مقابله با زلزله و سبک سازی ساختمان‌ها نقش بسیار مهمی را دارد و باعث کاهش هزینه زیرسازی خواهد شد. این پانل در مقایسه با نمونه‌های آجری و سیمانی دارای وزن بسیار پایینی می‌باشد.

مقاومت بالا : یکی از ویژگی‌های قابل توجه ساندویچ پانل این است که با وجود سبک بودن آن دارای یک مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع ضربه‌ها می‌باشد. همچنین این پانل مقاومت بالاتری نسبت به چوب و سایر مصالح دارد که این امر در ساخت دیوارها و سقف‌های کاذب از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار می‌باشد.

ساندویچ پانل سقفی یکی از انواع سازه‌های پیش‌ساخته می‌باشد که به جای آجر و انواع بتن‌ها در سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. و در واقع یک نوع پوشش مقاوم در برابر نفوذ رطوبت و آب به داخل ساختمان است که بیشتر در سازه‌های پیش ساخته امروزی و صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پانل از ورق‌های آلوزینک و گالوانیزه تهیه شده است و در اغلب موارد به صورت پیش رنگ شده با ضخامت‌های گوناگون به بازار عرضه و در دست مصرف کنندگان قرار می‌گیرد. همچنین ساندویچ پانل سقفی به دو صورت شادولاین طرح ذوزنقه ای و طرح سفال در بازار موجود می‌باشد و به خاطر شکل اورلپ آن و باتوجه به گام‌های ذوزنقه‌ای که در طراحی ساختار موجود است امکان نفوذ آب به داخل آن وجود ندارد.

ساندویچ پانل پلی یورتان PUR و PIR چیست؟

محصولاتی که با عایق‌های پلی‌یورتان جامد (PUR) و پلی‌ایزوسیانورات (PIR) ساخته می‌شوند بسیار مفید و سبک هستند و می‌توانند اکثر مصالح را به یکدیگر متصل کنند. رسانایی حرارتی بالای این عایق‌ها، قدرت نسبی قابل‌ملاحظه آن‌ها، همراه با چندمنظوره‌بودن‌اشان از نظر تولیدی دست‌به‌دست هم داده تا بتوان محصولات گوناگونی را روانه بازار کرد. در نتیجه، طبیعی است که در اکثر پروژه‌های ساختمانی از محصولاتی استفاده شود که از عایق‌های PUR/ PIRساخته شده باشند.

در اوایل قرن ۲۰ بود که برای اولین بار از پلی‌یورتان استفاده تجاری شد. از آن زمان به بعد، به طور فزاینده‌ای بر کاربرد پلی‌یورتان در صنایعی نظیر ساخت‌وساز، خودروسازی، برودتی، مبلمان، و کفش افزوده شد. پلی‌یورتان بسیار پرکاربرد است و اکثر وسایل پیرامون ما از جنس آن هستند.

محصولاتی که با عایق PUR جامد ساخته می‌شوند را از طریق واکنش پلی‌یول مایع با ترکیبی از ایزوسیانات پلیمری مایع و متیلن دیفنیل دی‌ایزوسیانات (MDI) در حضور عامل کف‌زا و دیگر عوامل تولید می‌کنند. این اجزا با هم ترکیب شده و طی واکنششان حرارت تولید می‌شود و پلیمری ساخته می‌شود که با دما تغییر می‌کند؛ چون در این واکنش حرارت‌زا، عامل کف‌زا تبخیر می‌شود عایق کم‌تراکمی متشکل از سلول‌های بسته جامد تولید می‌شود. اگر گاز محبوس در این سلول‌ها رسانایی حرارتی پایینی داشته باشد بهترین نوع عایق به دست خواهد آمد، و به دلیل چگالی کم، رسانش گرما از دیواره‌های سلول جامد به حداقل می‌رسد؛ حدود ۹۷ درصد حجم فوم را گاز محبوس تشکیل می‌دهد.

تفاوت PIR جامد با PUR در اینست که در تولید PIR از MDI استفاده می‌شود. در حضور کاتالیزوری مناسب، MDI واکنش انجام می‌دهد و ایزوسیانورات تولید می‌کند که پایداری گرمایی بیشتری دارد. محصولاتی که با عایق PIR ساخته می‌شوند مقاومت بیشتری در برابر آتش دارند و اشتعال‌پذیری‌اشان کمتر است؛ محصولات ساختمانی‌ای که از PIR ساخته می‌شوند، بسیاری از ملزومات شرکت بیمه در رابطه با مقاومت در برابر آتش را برآورده می‌کنند.

ساندویج پانل

ساندویچ پانل: انواع، کاربردها و ضرورت استفاده از آنها

ساندویچ پانل ابزاری ترکیبی و سبک است که از چند لایه مختلف تشکیل می شود، لایه‌های میانی ساندویچ پانل ها از جنس ترکیباتی مانند پلی اورتان، ایکس پی اس، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه تشکیل شده است که از دو طرف توسط لایه‌های فلزی محدود و تقویت می‌شوند. ساندویچ پانل ها ابزارهای بسیار سودمند و کاربردی در سازه های جدید هستند و می‌توانند نقش‌های مختلفی در ساختمان ها، کارخانه ها و سایر سازه های مدرن امروزی ایفا کنند.

 

ساندویچ پانل
ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چه کاربرد هایی دارد؟

ساندویچ پانل کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد بطوری که می‌توان گفت تقریبا در اغلب سازه‌های امروزی کاربرد دارد، این پانل ها را می توان بصورت دیواری و سقفی مورد استفاده قرار داد. برخی پرکاربردترین حوزه های مصرف ساندویچ پانل عبارتنداز:

  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سردخانه‌های ثابت و متحرک
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سالن‌های ورزشی
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سوله‌های صنعتی
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سالن کارخانه‌ها
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص کانکس‌ها
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص ویلاهای پیش‌ساخته
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص کانتینرهای حمل و نقل
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص انبارها و سیلوها
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری مخصوص سردخانه ها
  • ساندویچ پانل سقفی و دیواری برای دفاتر کارگاهی

سایر کاربردهای آن را می‌توان بصورت زیر نام برد:

درمانگاه صحرایی سرویس بهداشتی، نمازخانه و محیط آموزشی، تعمیرگاه سیار، پست نگهبانی، ویلاهای یک و دو طبقه- واحدهای امدادی در زمان‌های بحرانی مانند زلزله، هتل‌ها، کانتینرها، انبار و بارانداز، مجتمع‌های ورزشی، کارخانه صنعتی و تولیدی

چرا باید از ساندویچ پانل استفاده کنیم؟

عایق های حرارتی بسیار قوی هستند و در مصرف انرژی صرفه جویی زیادی به همراه خواهند داشت
عایق صوتی هستند
در مقایسه با سایر مصالح بسیار سبک هستند که باعث افزایش عمر بنا و کاهش خطر در هنگام بلایای طبیعی می شود
نسبت به مصالح سنتی قیمت تمام شده بسیار پایین تری دارند
نصب و اجرای آنها آسان و سریع می باشد
قابل شستشو هستند
از رنگ‌بندی‌های متنوع بهره مند هستند و تنوع زیادی در اجرا ایجاد میکنند
مقاومت زیاد در برابر نیروهای برشی ناشی از زلزله از خود نشان می دهند
بسیار انعطاف‌پذیر هستند و به راحتی میتوان در طرح‌های خاص از آنها کمک گرفت
در برابر حلالها مقاومت زیادی دارند و به سادگی در محیط‌های بازی و اسیدی خورده نمی شوند.

انواع ساندویچ پانل از نظر ماده متشکله:

۱- ساندویچ پانل پلی یورتان

در ساندویچ پانل پلی یورتان از نوعی فوم موسوم به پلی یورتان استفاده می‌شود. پلی یورتان ها در دو نوع تولید می شوند:
• نوع اول PIR نامیده می‌شود و از ترکیب پلی یول و ایزو سیا نورات تولید می‌شوند.
• نوع دوم PUR نام دارد که و ترکیب پلی یول و ایزو سیانات تولید می‌گردند.
در هر دو روش برای افزایش سرعت ترکیب مواد از کاتالیزور استفاده می شود. چگالی فوم نیز توسط تزریق گاز B141 کنترل می شود.

۲- ساندویچ پانل ایکس پی اس (XPS )

در این نوع ساندویچ پانل از عایق جدیدی به نام اکس پی اس استفاده شده که به دلیل تجزیه پذیر بودن و عدم وجود هرگونه آلاینده‌های محیط زیست به فوم سبز موسوم شده‌است. مزایای این فوم عبارتند از:
• همانند پلی یورتان از چگالی ۲±۴۰ برخوردار است و چسبندگی آن به سطوح ماننده پلی یورتان می‌باشد و تمام مزایای پلی یورتان را دارا می باشد.
• در فرآیند تولید آنها، آلاینده‌هایی از قبیل گازهای B141 و R12 و R22 که از جمله گازهای CFC و مخرب لایه ازون هستند حذف شده، در هنگام تولید گازهای گلخانه‌ای تولید نمی‌شود.
• در صورت بروز آتش‌سوزی گاز سیانور آزاد نمی شود و از استاندارد سلامتی بالاتری برخوردار است.

این نوع فوم می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای پلی یورتان ها باشد، نوع نسوز اکس پی اس نیز عملکرد بهتری نسبت به ساندویچ پانل PIR پلی یورتان دارند.

۳- ساندویچ پانل پلی استایرن:

فوم پلی استایرن ) یونولیت ( ماده متشکله ساندویچ پانل پلی استایرن می باشد. این ساندویچ پانل از نظر عایق حرارتی بودن در رده پایین تری از پلی یورتان قرار دارد اما وزن کمتری از آن دارد و از نظر اقتصادی به صرفه تر تمام می شود، همچنین به دلیل چگالی پایین تری که دارد عایق صوتی بهتری محسوب شده و در کاربرد های آکوستیکی می تواند مفید واقع شود.

۳- ساندویچ پانل پشم سنگ:

این نوع ساندویچ پانل از پشم سنگ ساخته شده که باعث می شود یک فوم ضد حریق بسیار مناسب باشد به گونه ای که از این نظر در جایگاهی بالاتر از پانل های پلی یورتان PIR قرار میگیرد.
عایق این نوع پانل‌ها الیاف پشم سنگ است که ضد حریق بودن مهمترین ویژگی این نوع ساندویچ پانل است. لازم به توضیح است که درجه ضد حریق بودن این نوع، از ساندویچ پانل پلی یورتان PIR هم بالاتر می‌باشد.

انواع ساندویچ پانل از نظر کاربرد:

۱- ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی با فوم تزریقی پلی یورتان سخت (دانسیته ۲±۴۰)، اکس پی اس سخت (دانسیته ۲±۴۰)، پلی استایرن (دانسیته ۲±۲۰) یا پشم سنگ (دانسیته ۲±۱۲۰)تولید می‌شوند. خصیصه مهم آنها این است که در برابر رشد گیاهان و قارچ ها مقاوم بوده و باعث افزایش عمر بنا و همچنین بهبود مسایل بهداشتی در بنا می شوند. این ساندویچ پانل ها دارای ضریب هدایت حرارتی پایین بوده و در کاهش مصرف انرژی مفید هستند.

۲- ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری، از قرار دادن یک لایه فوم پلی یورتان مابین دو لایه ورق (از جنس های مختلف) تشکیل شده و در ساخت بنا به عنوان دیوار مورد استفاده قرار می گیرند. خصیصه های زیر مزیت هایی هستند که استفاده از آنها را به عنوان دیوار به خوبی توجیه می‌کنند:
• از سایر متریال هایی که به عنوان دیوار استفاده می شوند سبک تر بوده و باعث افزایش عمر بنا و همچنین کاهش ریسک در بلایای طبیعی مانند زلزله می شوند.
• عایق های بسیار خوبی برای حرارت بوده و مصرف انرژی را در تمام فصول (سرد و گرم) به شدت کاهش می دهند
• عایق صوتی بوده و آلودگی های صوتی محیط خارجی بنا را به حداقل رسانده و موجب آرامش بیشتر ساکنین می شوند
• از نظر اقتصادی از بسیاری از مواد به صرفه تر هستند
• نصب و راه اندازی آنها بسیار راحت بوده و مدت زمان اجرای پروژه را به حداقل مقدار ممکن میرسانند

۳- ساندویچ پانل سردخانه‌ای

این ساندویچ پانل ها از قراردادن ک لایه فوم پلی یورتان یا ایکس پی اس، بین دولایه فلزی تشکیل می شود. دلیل استفاده از فلز این است که ماده ای که به عنوان هسته به کار می رود از نظر فیزیکی سخت و شکننده است و لایه های فلزی نقش محافظتی داشته و خصوصیات فیزیکی مناسب را به آنها می بخشند. این پانل ها عایق بسیار مناسب حرارت بوده و باعث کاهش مصرف انرژی تاسیسات سردخانه ای می شوند.

۴- ساندویچ پانل نسوز

این ساندویچ پانل ها همانطور که از نام آنها مشخص است اشتعال زا نیستند و در تماس با شعله فقط دچار آسیب فیزیکی می شوند و بعد از فروکش کردن آتش خود به خود خاموش می شوند.
نوع دیگری از این دسته که به آنها ضد حریق گفته می شود از مقاومت بسیار بالاتری در برابر حرارت مستقیم برخوردار هستند و به راحتی ذوب نخواهند شد.